Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zaplanować instalację elektryczną – wskazówki dla inwestorów.

2021-07-01
Jak zaplanować instalację elektryczną – wskazówki dla inwestorów.

Jak zaplanować instalację elektryczną – wskazówki dla inwestorów.

Część 1 gniazda zasilające.

Z reguły dostępne gotowe projekty domów mieszkalnych zawierają precyzyjnie poprowadzoną sieć instalacji elektrycznej. Wygoda oraz uniwersalność tego rozwiązania sprawia wrażenie, że będzie ono spełniało wymagania znacznej części inwestorów.

Jednak w większości przypadków wymagania każdego kto staje przed wyzwaniem budowy domu są różne, dlatego instalacja elektryczna powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb domowników.

W   artykule tym przedstawimy wskazówki dla przyszłych inwestorów dotyczące właściwego zaplanowania instalacji elektrycznej w projekcie domu.

     

      1. Instalacja gniazd elektrycznych

W części pierwszej zajmiemy się instalacją gniazd wtyczkowych.

Bazując na doświadczeniu projektantów instalacji elektrycznych oraz opinii wielu inwestorów z pewnością możemy stwierdzić, że ilość gniazd zasilających znajdujących się w danym pomieszczeniu zależy od jego przeznaczenia.

 

Pokoje i Sypialnie

W pokojach i sypialniach dobrą praktyką jest instalowanie minimum 4 gniazd w narożnikach każdego z tych pomieszczeń. Jeżeli jesteśmy w stanie przewidzieć w sypialni umieszczenie i wielkość łóżka możemy zaplanować już na tym etapie gniazda zasilającego i wyłączników światła nocnego i głównego bezpośrednio z obu stron łóżka.

(Łącznik świecznikowy i gniazdo zasilające 230V z podwójną ładowarką USB, MERTEN M-PLAN grafit)

 

Planując instalacje gniazd elektrycznych dobrym rozwiązaniem jest pomyślenie o montażu gniazda podwójnego. Jeszcze lepsze i bardziej estetyczne jest wykorzystanie dwóch gniazd pojedynych umieszczonych w jednej ramce podwójnej. Umożliwia to przyszłości zastąpienie gniazd pojedynczych gniazdem podwójnym, gdyby zaszła taka konieczność.

(Dwa gniazda zasilające podwójne 230V w ramce poziomej ASFORA aluminium)


Kotłownie, magazyny, pomieszczenia gospodarcze

W   pomieszczeniach takich jak kotłownie należy z góry przewidzieć ilość i rodzaj urządzeń znajdujących się tam w przyszłości. Należy przewidzieć minimum po jednym gnieździe zasilającym dla każdego urządzenia. Przykładowo mogą to być:

  •      zasilanie pieca
  •      zasilanie sterownika
  •      zasilanie grzałki w zbiorniku centralnej wody użytkowej
  •      zasilanie odkurzacza centralnego

oraz oczywiście jedno gniazdo dodatkowe dla zasilania urządzeń przenośnych. W pomieszczeniach wilgotnych bądź zapylonych dobrze jest przewidzieć gniazda zamykane klapką, unikniemy w ten sposób gromadzenia się kurzu bądź zanieczyszczeń wewnątrz gniazd.

W miejscach, które tego wymagają należy stosować osprzęt odpowiednim stopniu szczelności IP na przykład Cedar IP44 lub mureva IP55.

(Gniazdo podwójne zasilające 230V o podwyższonej szczelności IP55, MUREVA antracyt)

 

Osprzęt Mureva zapewnia wysoką szczelność i bezpieczeństwo także przy montażu podtynkowym.

 

Garaże

W garażu, w zależności czy właściciel będzie użytkował go w celu postoju samochodu, czy na potrzeby własnego hobby np. majsterkowania dobrą praktyką jest instalacja minimum 4 gniazd w narożnikach pomieszczenia.

Przewidując możliwość zasilania w przyszłości okazjonalnie odbiorników trójfazowych wskazane jest zamontowanie w miejscu dostępnym z zewnątrz domu (np. w garażu lub kotłowni z drzwiami zewnętrznymi) gniazda trójfazowego najlepiej w jednej obudowie z przełącznikiem kierunku obrotów L-0-P. Będziemy wówczas przygotowani na ewentualne wizyty ekip montujących w przyszłości np. kostkę brukową , czy elementów architektury ogrodowej.

Gdy właściciel przewiduje przeznaczenie garażu na potrzeby własnego hobby, należy pamiętać o dodaniu odpowiedniej ilości gniazd w zależności od przewidywanych odbiorników.

(Gniazdo podwójne zasilające 230V o szczelności IP44 CEDAR PLUS białe)


Kuchnia

W kuchni wymagana ilość gniazd musi zostać skonsultowana z inwestorem i domownikami. Zwykle normą jest około 8-10 gniazd w obrębie kuchni. Na początku może się to wydawać dużą ilością jednak sukcesywnie gniazda będą zajmowane przez sprzęty AGD.

Należy przewidzieć gniazda zasilające dla takich sprzętów jak m.in.

  • ekspres do kawy
  • wyciskarka soku
  • płyta gazowa
  • kuchenka mikrofalowa
  • czajnik elektryczny
  • radio
  • kuchenny mikser
  • robot kuchenny
  • blender
  • Multicooker

Należy pamiętać o doprowadzeniu zasilania do płyty indukcyjnej, piekarnika, zmywarki, lodówki oraz opcjonalnie oświetlenia pod szafkowego.

 

(Ramka trzykrotna IP44 wyposażona w gniazda zasilające 230V z klapką IP44, SEDNA kolor biały.)

Salon

W pomieszczeniach typu salon przeważnie montujemy minimum 4 gniazda w każdym narożniku. Dobrą praktyką jest instalacja gniazda zasilającego w linii pod włącznikiem oświetlenia, jest to szczególnie wygodne przy podłączaniu odkurzacza, gdyż nie ma wtedy problemu, że gniazdo takie jest zastawione meblami.

 

(Gniazdo zasilające 230V i lampka oświetlenia nocnego w podwójnej ramce poziomej SEDNA antracyt)

Rozmieszczenie i liczba pozostałych gniazd w salonie zależy od m.in.
  • indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora
  • miejsce zasilania sprzętu RTV
  • zasilania dodatkowych elementów tj. sprzęt audio, router, subwoofer, zasilacze ups, projektor.
  • Potrzeby ładowania urządzeń mobilnych poprzez USB

 

(Ramka 6cio krotna pozioma wyposażona w 6szt gniazd zasilających 230V, gniazdo R-TV-SAT, gniazdo głośnikowe podwójne oraz Ładowarkę 2xUSB, ASFORA kolor stal.)

 

(Ładowarka USB z ramką typu podstawka pod telefon, ODACE biały)

Pamiętać również należy o indywidualnych zamiłowania hobbystycznych inwestora takim przykładem jest akwarium, które wymaga zasilania kilku urządzeń w jednym miejscu.

 

Korytarze

Często w ciągach komunikacyjnych montuje się elementy sterowania komfortem: ogrzewanie, wentylacja/rekuperacja, sterowanie centralne roletami itp.

 

(Ramka 4krotna wyposażona w łącznik świecznikowy, łącznik żaluzjowy, regulator wentylacji oraz sterownik ogrzewania z ekranem dotykowym, ODACE STYL kolor amber)

Korytarzach i ciągach komunikacyjnych dobrze przewidzieć choćby po jednym gnieździe zasilającym 230V dla podłączenia sprzętów typu odkurzacz.

Gniazdo takie może służyć także do celu oświetlenia nocnego przykładem jest gniazdo z regulacją progu załączenia jasności świecenia oraz zasięgu emitowanego światła z serii Merten o numerze katalogowym MTN2504–0319. Rozwiązanie to jest idealne, gdy w domu są małe dzieci. Dzieki temu rozwiązaniu dzieci obudzone w nocy będą miały zapewnione bezpieczną możliwość dotarcia do łazienki lub sypialni rodziców.

 

(Gniazdo zasilające 230V z automatycznym podświetlaniem LED zmierzchowym o regulowanym zasięgu i natężeniu, MERTEN CREATIVE z przeźroczystą ramką i wymienną grafiką)

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie gniazda na korytarzu we wspólnej ramce z lampą z podtrzymaniem akumulatorowym o numerze katalogowym MTN353 000.