Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przewaga ściemniaczy nad zwykłymi włącznikami światła

2022-10-20
Przewaga ściemniaczy nad zwykłymi włącznikami światła

Branża oświetlenia od dawna dumnie podąża za trendami i prężnie się rozwija. Dotyczy to także ściemniaczy, które mają zdecydowaną przewagę nad zwykłymi włącznikami światła. O tym, jakie mają zalety i na co zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze, piszemy niżej.

Zwykły włącznik zawsze się sprawdzał, co teraz?

W dobie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i wciąż rosnących rachunków za energię elektryczną, zwykły włącznik światła przestaje być atrakcyjny. A z pewnością każdy konsument ma niewyczerpaną chęć poszukiwania bardziej ekonomicznych rozwiązań w zakresie zużywania energii elektrycznej. Jednak pochylmy się nad jego podstawowymi cechami i podziałami, nim przejdziemy do zalet ściemniaczy:

▪ użytkownik nie ma wpływu na sterowanie natężeniem światła

▪ znamy włączniki podtynkowe i natynkowe (podtynkowe dają zdecydowanie więcej możliwości)

▪ można wyróżnić jednobiegunowe i dwubiegunowe

▪ wyróżniamy też włączniki grupowe i chociażby schodowe Podziałów i idących za nimi cech jest sporo, ale nadal ich użyteczność nie będzie tak atrakcyjna, jak w przypadku ściemniaczy. Poznajmy je zatem.  

Czym są ściemniacze?

Ściemniacze, to absolutny hit w zakresie kontroli nad natężeniem światła. Możemy je dopasować do naszych oczekiwań i potrzeb, w zależności od tego, co i w jakim wnętrzu lub pomieszczeniu robimy. W sposób manualny możemy ustawić natężenie światła i to zarówno w pracy, jak i w warunkach domowych. Takich ekstra funkcji nie posiada żaden zwykły włącznik, nawet z nowoczesnym designem. Musimy jedynie pamiętać, że nie każda żarówka, czy lampa będzie przeznaczona do ściemniania. Zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto sprawdzić, czym dysponujemy w domu lub biurze.

O czym pamiętać, wybierając ściemniacze do domu?

Jest kilka podstawowych zasad, którymi należy kierować się podczas wyboru i montażu takiego rozwiązania w naszych domach.

▪ zanim udamy się do sklepu, by dokonać zakupu – upewnijmy się, że lampy w domu nadają się do ściemniania

▪ wiedząc już, jakimi żarówkami dysponujemy w domu – możemy wybrać ściemniacze (wybór jest spory, najlepiej skorzystać z profesjonalnego doradztwa w tym zakresie) ▪ montaż ściemniacza, to nie wkręcenie żarówki – nie mając wiedzy, poprośmy o pomoc fachowca w bezpiecznym i skutecznym zamontowaniu i uruchomieniu tego rozwiązania  

Oznaczenia ściemniaczy mają znaczenie

Podstawowa zasada przy doborze ściemniacza to rodzaj źródła światła. - ściemniacz oznaczony „L” jest przeznaczony do zwykłych żarówek, niektórych żarówek LED i żarówek halogenowych na 230V - ściemniacz oznaczony „R” ma przeznaczenie do zwykłych żarówek i żarówek halogenowych, podobnie na 230V - ściemniacz oznaczony „C” również ma przeznaczenie do zwykłych żarówek, żarówek halogenowych na 12V i 230V, ściemnialnych żarówek LED i tożsamych żarówek energooszczędnych  

Wybierając ściemniacz, zwróć uwagę na źródło światła

Jeśli masz w domu lub pracy tradycyjne lampy z tożsamymi żarówkami, to praktycznie każdy ściemniacz powinien się sprawdzić (żarówki o napięciu 230V). Jeśli zaś dysponujemy światłem LED, warto wybrać mały sterownik, który sprawi, że to światło będzie możliwe do ściemniania (są do tego przeznaczone dedykowane ściemniacze LED). Popularnym przykładem, stosowanym w warunkach domowych jest ściemniacz do lamp podłogowych. Jest powszechny, gdyż w prawie każdym mieszkaniu można spotkać taką lampę i przy pomocy małego rozwiązania, możemy sterować natężeniem światła tak, by móc np. stworzyć miły nastrój do kameralnej kolacji lub odpowiednio doświetlić miejsce, w którym chcemy poczytać ulubioną książkę. Decydując się na wymienione wyżej ściemniacze lub inne (jest ich naprawdę wiele) w dedykowanych sklepach (także w sieci), z pewnością zyskujemy ograniczone zużycie energii elektrycznej – nie zawsze potrzebujemy pełnego natężenia światła. A ponadto mamy szansę stworzyć z jego użyciem atmosferę dostosowaną do okoliczności. Warto przetestować w sklepie. Wówczas nigdy nie wrócimy do zwykłych włączników. 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.67 / 5.00 49 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-21
ok
2023-07-25
Super obsługa i szybka wysyłka! Polecam :)
pixel