Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje oświetlenia domowego.

2022-09-14
Rodzaje oświetlenia domowego.

Planując wykończenie i urządzenie domu lub mieszkania, należy pamiętać, że wśród fundamentalnych kwestii, mających bezpośredni wpływ na komfort naszego życia,  obok właściwie dobranych podłóg, czy kolorów ścian – jest oświetlenie. To właśnie odpowiednio dobrany rodzaj oświetlenia, pozwoli nam zdrowo i przyjemnie funkcjonować w czterech ścianach. Poznajmy rodzaje oświetlenia, jakie możemy zastosować w domu lub mieszkaniu.

Aby prawidłowo dobrać oświetlenie do naszych potrzeb, powinniśmy wyodrębnić funkcje, jakie będzie spełniało w domu lub mieszkaniu – użytkowe i estetyczne. Nad tym pochylimy się niżej. Pamiętajmy, że możemy wyróżnić następujące oświetlenie: ▪ ogólne ▪ robocze (może być to oświetlenie kierunkowe, miejscowe, punktowe, strefowe) ▪ dekoracyjne (podkreślające, doświetlające i uatrakcyjniające wnętrze lub jego część) W zależności od przestrzeni i miejsca, warto zwrócić uwagę, by ogólne oświetlenie domu uzupełnić właśnie rodzajem oświetlenia funkcyjnego. Np. podkreślić punktowo obszar nad stołem w jadalni lub zadbać o dekoracyjne, przyćmione światło nad wanną w łazience.

Miejsce pracy, a oświetlenie

Nie tylko pandemia COVID-19, ale również trend na pracę zdalną, który umocnił się w ostatnich latach, pozwolił nam pracować czy uczyć się w domowych warunkach. Jednak nie każdy miał szansę, by odpowiednio przygotować swoje miejsce do pracy, z różnych względów. I tak, jak bez odpowiednich narzędzi do pracy nie można się obejść, równie ważne jest właściwe oświetlenie. W  końcu chodzi o nasze oczy. Wśród lamp, lampeczek dostępnych na rynku, każdy pracujący z domu znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze, by zdać sobie sprawę, że rodzaj oświetlenia do pracy, bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie. Wybierzmy mądrze.

Miejsce relaksu – pamiętajmy o klimatycznym oświetleniu

Nie samą pracą żyjemy w ciągu dnia. Dążenie do work-life balance jest słuszne. I w tym duchu, dobrze jest właściwie doświetlić miejsca, które w mieszkaniu czy domu pełnią funkcję, służące naszej regeneracji po ciężkim dniu pracy. Zarówno sypialnia, jak i łazienka (poza podstawowymi rolami), może wpisywać się w funkcję azylu, w którym znajdziemy wytchnienie. Właściwy rodzaj oświetlenia punktowego, czy dekoracyjnego z pewnością nam w tym pomoże. Możemy skorzystać z różnych rozwiązań, tak, by doświadczyć pełni relaksu, odprężenia. Dawno temu odkryto terapię światłem. Pozwólmy sobie na jej odrobinę we własnym domu. Naturalnie, nie trzeba dodawać, że taras lub balkon w sposób oczywisty wpisuje się w przestrzeń, w której odpoczywamy. Tam również rodzaj oświetlenia ma znaczenie. Zadbajmy o nie.

Czy wybierając oświetlenie warto zasięgnąć opinii eksperta?

Nie każdy ma czas i chęci (Ci są w mniejszości), by samodzielnie projektować rozmieszczenie i rodzaj oświetlenia w domu. W takich sytuacjach ze swoją wiedzą branżową i doświadczeniem przyjdzie nam z pomocą light planner. Tak, to prawie magik (człowiek od planowania) światła i nie tylko. Możemy poprosić go o fachowe zaprojektowanie rozmieszczenia oświetlenia w naszym wnętrzu, ale również o przygotowanie rzetelnych prognoz, co do zużycia energii w konkretnie zaproponowanym projekcie. Oczywiście możemy również skorzystać z podpowiedzi sprzedawców, zajmujących się konkretnie doborem oświetlenia, ale nie tylko w sklepie stacjonarnym. Również e-sklepy, służą taką pomocą.

Lights planner

Gdzie szukać, żeby wybrać niezbędne oświetlenie?

Poszukiwania najlepiej rozpocząć od dobrego e-sklepu. Poza szerokim asortymentem, znajdziemy tam z pewnością sporo rzetelnej wiedzy dotyczącej rodzajów oświetlenia, porady i pomysły na aranżację świetlną. Większość dobrych sklepów oferuje również zdalne doradztwo produktowe, gdzie bez wychodzenia z domu możemy uzyskać wstępną analizę potrzeb - ogólny zarys projektu. Możemy też poprosić o kalkulację, która będzie na tyle optymalna, by uwzględnić nasz budżet. Z pewnością w sieci znajdziemy dużo szerszą ofertę produktową, niż w sklepach stacjonarnych. Nie zapominajmy jednak o powszechnym zjawisku showroomingu. Czasami warto wybrać się i doświadczyć kontaktu z produktem w tradycyjnym sklepie, by następnie odszukać go w sieci w bardziej atrakcyjnej wersji i cenie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.68 / 5.00 50 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-29
TOWAR W DUŻEJ ILOŚCI ALE NIE MA GO NA STANIE
2023-12-18
polecam
pixel