Oprawy ścienne, które pasują do każdego wnętrza.
Oświetlenie wnętrza, to dla niektórych temat rzeka – i słusznie. Oświetlenie towarzyszy nam przez większość dnia, a często również w nocy więc powinno być nie tylko dobrze zaplanowane, jeśli chodzi o rozmieszczenie, ale liczy się również jak wygląda – przecież ma dodawać uroku także samą swoją formą. O tym, jakie oprawy ścienne są uniwersalne, dzielimy się w poniższym materiale.
Każde wnętrze ma swój klimat.
Bazując na tym punkcie wyjścia, należy zauważyć, że oświetlenie powinno być spójne ze stylem wnętrza – niezależnie, czy to będzie zacisze domowe czy biuro lub lokal użytkowy. Oczywistym jest, że do wnętrza w stylu glamour nijak nie dopasujemy lamp, czy kinkietów w klimacie boho.Podobnie z lokalami użytkowymi – w chłodnych i oszczędnych wnętrzach nie powiesimy strojnych żyrandoli. Na taki zabieg, w ramach jakiegoś przekazu artystycznego, mogłaby sobie pozwolić co najwyżej jakaś pracownia. Jednakże istnieją takie oprawy ścienne, które z powodzeniem można „przemycić” w każdym wnętrzu.
Rodzaje opraw ściennych do wnętrz
Rynek oświetlenia nie zwalnia, tylko przyspiesza, wprowadzając co sezon nowe, atrakcyjne modele opraw ściennych. Można wyróżnić różne rodzaje takiego oświetlenia. Każde z nich spełniają swoją funkcyjną rolę, a niektóre dodatkowo po prostu dodają wnętrzu uroku. Wymienimy tylko niektóre, bo nie sposób rozwinąć tutaj wszystkie, a jest ich naprawdę sporo.
Ze względu na pomieszczenie, do którego są przeznaczone, oprawy możemy podzielić na:
▪ oprawy do sypialni, do salonu, do pokoju dziecięcego, do przedpokoju, garderoby, jadalni, łazienki – oprawy do domu/mieszkania
▪ oprawy do biura, recepcji, gabinetów, sal konferencyjnych, salonów usługowych, sklepów- oprawy do przestrzeni, w której pracujemy
▪ oprawy do pomieszczeń hotelowych i komercyjnych
Możemy też podzielić oprawy ścienne ze względu na materiał, z którego zostały wykonane m.in.:
▪ drewniane
▪ metalowe
▪ ceramiczne
▪ z różnych tkanin
▪ szklane, kryształowe
Albo podział na oprawy, ze względu na styl, o czym wspominaliśmy wcześniej np. glamour, boho, vintage, designerskie, klasyczne, loftowe, nowoczesne, rustykalne i inne.
Uniwersalne oprawy ścienne do wnętrz
Znając już niektóre podziały opraw ściennych, należałoby teraz pochylić się nad pewnymi cechami uniwersalnymi, którymi możemy się kierować, jeśli mamy wnętrza z nie do końca sprecyzowanym stylem. Pośród najważniejszych zasad z pewnością będzie prostota. Jeśli nie do końca „czujemy” styl naszego wnętrza lub zapomnieliśmy świadomie zaplanować oświetlenie, kierujmy się prostotą. Zarówno nad lustro w przedpokoju, nad łóżko, czy w salonie sprawdzą się proste w formie kinkiety lub oświetlenie punktowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem np. do kuchni czy nawet do biura są kinkiety belkowe czy punktowe. Prosta forma i dobra jakość, zawsze dobrze wygląda i doskonale spełnia swoją funkcję. Kolorystyka też ma znaczenie. Jeśli oprawy ścienne mają pozostawać uniwersalne i komponować się z każdym wnętrzem, wybierajmy stonowane kolory. Mogą to być kolory ziemi lub odcienie szarości, czy złamanej bieli – zawsze dopasują się do wyposażenia. Innym, sprawdzonym i zawsze dobrze wyglądającym rodzajem takiego oświetlenia będą druciane kinkiety lub proste metalowe listwy, pasujące praktycznie do każdego wnętrza. Należy tylko dobrze przemyśleć wielkość, by oświetlenie nie przytłoczyło pomieszczenia, w którym zostanie zamontowane.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze opraw ściennych
Aby oprawy ścienne pasowały do wnętrza, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko nasz gust i założenia, jakie chcemy zrealizować we wnętrzu, ale również jakość, za którą stoi konkretny producent. Często kierujemy się chwilowym zachwytem nad czasową promocją produktu, nie zastanawiając się nad jakością wykonania czy miejscem produkcji. A to istotne elementy, jeśli zależy nam na trwałości produktu i oszczędności środków. Dlatego wcześniej przemyślmy orientacyjny budżet na dobrej jakości oprawy ścienne, które będą cieszyć nasze oczy przez długie lata.