Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie na czujnik ruchu – czy jest oszczędne?

2023-06-15
Oświetlenie na czujnik ruchu – czy jest oszczędne?

Gdzie warto umieścić oświetlenie na czujnik ruchu?

Spróbujemy podpowiedzieć, w jakich miejscach takie rozwiązanie najbardziej się sprawdza. Zacznijmy od garażu – w każdym przypadku, niezależnie czy jest to hala garażowa, czy garaż indywidualny przy naszym domu, jest to miejsce, w którym pojawiamy się na tyle rzadko, by oświetlenie uruchamiało się właśnie na czujnik ruchu. Łazienka – w mieszkaniu, domu, czy miejscach użyteczności publicznej – to przestrzeń, w której niezwykle wygodne jest oświetlenie uruchamiane na czujnik ruchu. W mieszkaniu możemy przyjąć takie rozwiązanie np. w przypadku górnego światła lub punktowego, w zależności od wielkości łazienki. Schody – niezależnie, czy będą w naszym domu, czy na klatce schodowej, to bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo wpłynie na bezpieczeństwo poruszania się po nich. Oświetlenie uruchamiane czujnikiem ruchu na schodach, pozwoli na sprawne przemieszczanie się po nich, bez konieczności poszukiwania (za każdym razem) włącznika światła. Przedpokój/korytarz – miejsce związane z częstą komunikacją, zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych niesie za sobą potrzebę oświetlania drogi. W takich miejscach doskonale sprawdzi się czujnik ruchu, uruchamiający oświetlenie. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie musimy pamiętać o uruchamianiu lamp, kinkietów czy innego oświetlenia podczas przemieszczania się w ciągach komunikacyjnych naszego domu, czy biura. Pokój dziecka – to także przestrzeń wymagająca szczególnej czujności, zwłaszcza przy małych dzieciach, które przemieszczają się po domu, czy mieszkaniu. Oświetlenie na czujnik ruchu w tej przestrzeni, zapewni dziecku bezpieczeństwo.

W jaki sposób działają czujniki ruchu?

Do sterowania oświetleniem, najczęściej wybierane są czujniki ruchu, które: - działają na podczerwień – funkcjonują na zasadzie rejestrowania wahania promieniowania ciepła i poprzez zastosowanie segmentowej soczewki, są w stanie zasygnalizować ruch - działają poprzez mikrofale – te czujniki emitują fale radiowe (w przedziale od ok. 1-10Gh), które odbijają się od przedmiotów i wszystkiego co się rusza, by następnie wrócić do czujki. Czujnik porównuje je i interpretuje, jako ruch.

Czy oświetlenie na czujnik ruchu oszczędza zużycie energii?

Takie pytanie z pewnością zadaje sobie każdy, kto staje przed wyborem oświetlenia do domu lub mieszkania. Ale optymalizując koszty zużycia energii, nad wprowadzeniem takich czujników, coraz częściej zastanawiają się właściciele lub zarządcy biurowców czy innych przestrzeni przeznaczonych na co dzień do pracy. Sensory włączają światło tylko wówczas, gdy jest ono potrzebne, a zatem bezpośrednio wpływają na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Wyobraźmy sobie ilość pomieszczeń np. w takim biurowcu, gdzie oświetlenie jest niezbędne przez cały dzień, ale w wielu pomieszczeniach nie musi być używane non stop, tylko w momencie, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia. Koszty zużycia energii elektrycznej w ujęciu rocznym, przy zastosowaniu oświetlenia na czujniki ruchu mogą pozytywnie zaskoczyć. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę wzrost cen na rynku energii. Optymalizacja zużycia przy korzystaniu z takich prostych, ale skutecznych rozwiązań, bardzo się opłaca.

Ważne elementy przy wyborze czujnika ruchu

Wybierając się na zakupy oświetlenia i czujników ruchu do naszego domu lub mieszkania, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka podstawowych elementów: - czułość urządzenia – dotyczy zasięgu ruchu, który ma być wykrywany - czas załączenia – czyli moment, długość czasu, jaki mija od ostatniego wykrycia ruchu, zanim czujnik wyłączy oświetlenie - natężenie światła – kiedy w ciągu dnia do pomieszczenia dociera światło, czujnik nie musi uruchamiać oświetlenia

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.68 / 5.00 50 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-25
Super obsługa i szybka wysyłka! Polecam :)
2023-07-04
Szybka dostawa i super produkt.
pixel