Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje świetlówek i trzonków – jak się w tym połapać?

2023-07-05
Rodzaje świetlówek i trzonków – jak się w tym połapać?

Rodzaje świetlówek i trzonków – jak się w tym połapać? Każdy z nas z pewnością zetknął się chociaż raz w życiu ze świetlówką, popularnie nazywaną jarzeniówką. To były i nadal są dość popularne lampy sufitowe, a bywają i naścienne. Doskonale sprawdzają się w przemyśle, ale nie tylko. Tym razem opowiemy trochę o tym, jak je rozróżniać i gdzie można je zastosować. Świetlówka, jak to działa?                         

Aby móc zagłębić się w funkcjonalności poszczególnych świetlówek, trzeba je w ogóle rozróżniać.

Tradycyjne świetlówki działały tak, że w szklanej rurze następowało wyładowanie jarzeniowe na skutek wypełnienia jej gazem, dzięki temu światło mogło być emitowane. Mieliśmy do czynienia ze świetlówkami, które negatywnie wpływały na środowisko, z uwagi na to, że w ich skład wchodziły substancje szkodliwe, takie jak np. rtęć. I nastał czas T8 i T5. Świat się rozwinął, a wraz z nim technologia, która spowodowała, że „dawne” świetlówki coraz częściej zastępują energooszczędne świetlówki LED. Kiedyś może nikt by tego nie zakładał, ale dziś wiemy, że ledowe oprawy, zapewniają do 50% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Ponadto są dużo bezpieczniejsze, od swoich poprzedniczek.

Rodzaje świetlówek LED

Aby móc scharakteryzować świetlówki, należy poznać ich rodzaje. A zatem, podstawowy podział to: - świetlówka kompaktowa - liniowa - okrągła - miniaturowa

Zalety świetlówek

Generalnie, świetlówki LED  wydzielają dużo mniej ciepła niż tradycyjne, a ponadto mają wiele innych zalet. Wśród nich, wspomniana wyżej energooszczędność, która tuż po bezpieczeństwie jest fundamentalnym atutem. Żywotność takiej świetlówki jest znacznie dłuższa niż w przypadku zwykłej jarzeniówki, ponieważ na jej zużycie nie wpływa częste włączanie i wyłączanie – a to ma bezpośrednie przełożenie na częstotliwość wymiany i koszty z tym związane. A kiedy mówimy o kosztach, to nie można zapomnieć o fakcie, że do używania świetlówki LED nie potrzebujemy dodatkowego wyposażenia w oprawę. Nie można zapomnieć o istocie wprowadzenia świetlówek LED na rynek, a mianowicie ekologia. Produkcja tych świetlówek z założenia miała być nieszkodliwa dla środowiska. Te produkty nie zawierają substancji szkodliwych i można je poddać całkowitemu recyklingowi.

Popularne świetlówki LED - liniowe

Z praktyki wynika, że najczęściej wybieramy świetlówki liniowe T8 i T5. Są one używane zarówno w przemyśle, jak i w naszych przydomowych pomieszczeniach, halach garażowych, piwnicach etc. (T8), a także w obiektach użyteczności publicznej, czy w komercyjnych miejscach (T5).

Warto znać również podział świetlówek liniowych ze względu na średnicę i rodzaj trzonków. A zatem, świetlówki liniowe dzielą się na: - świetlówki T2 - świetlówki T4 - świetlówki T5 – popularna, o średnicy 16mm - świetlówki T8 – najpopularniejsze, o średnicy 26mm (G13 – alternatywna nazwa) - świetlówki T12 – największa, o średnicy 36mm (świetlówka specjalistyczna)

Istotną informacją jest fakt, że świetlówki te mogą być zasilane jednostronnie lub rzecz jasna, dwustronnie, a wszystko zależy od konstrukcji wewnątrz świetlówki.  A ponadto, rodzaj zasilania jest uzależniony od tego, w jaki sposób są rozmieszczone przewody jej zasilacza: - zasilanie jednostronne – świetlówka ma przewód fazowy L i neutralny N – poprowadzone do jednego gniazda; ponadto, trzonek jest zasilany w gnieździe oprawy - zasilanie dwustronne – gdy w świetlówce jeden z przewodów przeciągnięty jest po całej jej obudowie i doprowadzony aż do drugiego końca; niezależnie od montażu, świetlówka będzie działać prawidłowo

Oznaczenia trzonków

Trzonek stanowi fundamentalną część świetlówki LED, która pozwoli dzięki oznaczeniom na nim umieszczonych, dokonać właściwego wyboru. Na trzonku jest bowiem umieszczony cały szereg informacji: - oznaczenie cyfrowe – pierwsza cyfra, oznacza stopień oddawania barw Ra w stosunku do tego, jak wygląda oświetlanie światłem słonecznym; kolejne dwie cyfry oznaczają barwę w Kelwinach - moc – oznacza ilość energii, jaką świetlówka będzie pobierać - napięcie zasilające –  wskazuje rodzaj prądu, jaki jest potrzebny do zasilania np. 230V - rodzaj zasilania –  umieszczany różnie (na trzonku lub obudowie), np. świetlówki zasilane jednostronnie mają oznaczenie L i N na jednym trzonku, zaś zasilane dwustronnie odmiennie – na jednym trzonku będzie oznaczenie N, a na drugim L - temperatura barwowa świetlówki – oznacza barwę, emitowanego przez świetlówkę światła : od ciepłej, przez neutralną do zimnej

Rodzaje trzonków

Trzonki świetlówek odpowiadają poszczególnym ich średnicom. Wśród najpopularniejszych wymienimy m.in.:

  • - G5 – okrągły trzonek oraz dwa pnie
  • - G13 – najbardziej popularny okrągły trzonek
  • - 2G13 – popularny, stosowany w świetlówkach typowo energooszczędnych
  • - E14 – trzonek mały, używany w świetlówkach domowych
  • - E27 – tzw. Edison, najpopularniejszy w kompaktowych oprawach świetlnych    
Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 51 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Fajne klosze, b. dobrze zabezpieczone w transporcie, wysyłka szybciej niż deklarowana. Polecam!
2023-12-21
ok
pixel